O mojej fotografii

Swojego pierwszego zdjęcia nie zrobiłem ani  „małpką”, ani aparatem cyfrowym… nie zrobiłem go też lustrzanką analogową 35mm. Jak by to nie dziwnie zabrzmiało, zrobiłem je jako dzieciak na molo w Sopocie aparatem AMI 66 o formacie negatywu 6×6 cm. Był to więc zdecydowanie nobilitujący dziś  „średni format”. Aparat był w całości plastikowy,  miał ostrość ustawioną „na stałe” i celownik lunetkowy.  Zdjęcia wywołałem po 10 latach a ten plastikowy aparat AMI mam do dziś. Pamiętam świetne czarno-białe reportaże publikowane w latach 80 w magazynach RAZEM i Przekrój, np. czarno-biały, gruboziarnisty fotoreportaż z festiwalu w Jarocinie.

Dostrzegania tematu, myślenia nad kadrem i manualnego ustawiania parametrów uczyłem się w okresie własnoręcznego wywoływania zdjęć czarno-białych w którym przez moje ręce przewinęły się różne manualne aparaty typu  Smena8M, Vilia, FED 5b ,  ZENIT12 XP i  niemiecka Praktica.  Potem nastąpiła przerwa i od czasu do czasu analogowy Canon.  Poważny powrót do fotografowania, nowe możliwości i plany dały kilka lat temu cyfrowe Canony oraz Fuji. Po latach tułaczki po różnych galeriach postanowiłem „postawić” własnego FotoBloga i dać sobie i innym możliwość oglądania DUŻYCH zdjęć o szerokości 990pix.  Lubię „filmowe”, klasyczne kadry. W swoich swoich fotografiach szukam przede wszystkim światła, możliwości opowiedzenia historii oraz uchwycenia w pojedynczym zdjęciu tego „momentu decydującego” w którym zawiera się opowieść,  temat lub przywołującego określone klimaty. Między innymi stąd nazwa tej strony internetowej.

me

images_skala_szarosci

Skala szarości pozwala sprawdzić czy masz prawidłowo ustawiony monitor. W dobrze ustawionym monitorze jesteś w stanie ujrzeć wszystkie odcienie, przy czym lewy kwadrat powinien być bielą a dwa prawe całkowitą czernią.

 

error: Content is protected !!